Jak rozliczyć PIT-37?
Pytanie: jak rozliczyć pit? – jest często stawiane. Ogromnym ułatwieniem jest dobry program pit na przykład o nazwie 'Pit Format'

Jak dobrze przygotować i rozliczyć PITy 2024?

Do rozliczenia się z dochodów osiąganych w roku poprzednim należy się dobrze przygotować. Najlepiej od razu zacząć kompletować wymagane do tego celu dokumenty w jednej teczce, albo szufladzie. Przydać się mogą także rachunki zbierane na bieżąco, jeśli będziemy korzystać z odliczeń. Zebranie materiałów do rozliczenia, to także sprawdzenie swoich dochodów i ustalenie ich kwoty do wpisania w rocznym PIT za rok 2023. W ciągu roku dobrze jest korzystać z programu zbierającego wszystkie dane, albo samemu wpisywać poszczególne kwoty uzyskiwanego dochodu, dotyczyć to może zwłaszcza pieniędzy uzyskiwanych za wynajmowane mieszkanie, albo inną nieruchomość.

Unikaj błędów w deklaracji

Warto pamiętać o tym, że formularz rozliczeniowy pozwala na uzyskanie szeregu ulg podatkowych. Zdecydowanie najczęściej stosuje się ulgę internetową oraz ulgę prorodzinną. Pierwszą z nich można użyć dwa razy – pod jednym jednak warunkiem. Należy pamiętać o tym, że ci, którzy już skorzystali z tego rodzaju ulgi nie mogą wykorzystać jej jeszcze raz. Tego typu uprawnienie po prostu wygasło. Jeśli jednak nigdy nie użyłeś takiej możliwości, możesz z ulgi internetowej skorzystać dwa razy. Ulga prorodzinna z kolei wzrosła dla rodzin wielodzietnych – na trzecie, czwarte oraz każde kolejne dziecko.

Na formularzu PIT 37

można zaznaczyć różne rodzaje zwolnień. Istnieją m.in. ulgi dla samotnie wychowujących dzieci, ulgi z tytułu darowizn oraz ulga rehabilitacyjna. Ponadto druki PIT 37 za 2023 r. umożliwiają na wspólne rozliczenie się z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Żeby skorzystać z takiej opcji, trzeba jednak posiadać odpowiednie uprawnienia. Więcej na temat ulg, odliczeń i tego jak wypełnić PIT-37 zobacz tutaj.

Terminy i sposoby rozliczeń

Niektóre z błędów mogą w PIT-37 spowodować, że deklaracja nie zostanie przyjęta przez Urząd Skarbowy. Pewne błędy mogą stanowić wykroczenie, a jeszcze inne mogą okazać się nawet przestępstwem skarbowym. Aby uniknąć niedopatrzenia, które zaowocuje niewygodną sytuacją zobacz tutaj, najczęstsze błędy podatników, podczas wypełniania i składania deklaracji rocznych PIT.

Wykorzystaj darmowy program PIT

Oprócz samych dokumentów, bardzo pomocny będzie darmowy program PIT 2023. Dzięki niemu można rozliczyć PIT-37 za 2023 rok, a także inne pity, jeśli na przykład prowadzi się działalność gospodarczą. Tworząc swój roczny PIT 2024 samodzielnie, dobrze jest zapisać sobie wstępną jego wersję, jeśli jeszcze nie wszystko w nim zostało wpisane. Poza tym sprawdzając swoje rozliczenie PIT-37 kilka razy, można zyskać większa pewność, że zostanie one dobrze wypełnione.

Formularz deklaracji podatkowej pit-37 jest bardzo popularny. Z tego formularza korzystają pracownicy etatowi.

Pracuj tylko na aktualnej wersji programu PIT

Jeśli chcesz samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe na komputerze darmowy program PIT, koniecznie pobierz aktualną wersję programu PIT-Format 2023. Pobierając na swój komputer, należy dokładnie sprawdzić, czy wersja jest odpowiednia, albo czy nie wymaga ona aktualizacji. Stworzenie swojego pliku rozliczenia na nieprawidłowej wersji, może spowodować błędy. Poza tym program będzie sam wiele razy przypominał o konieczności jego zaktualizowania.

Dlaczego aktualność wersji programu PIT jest tak ważna?

To nie jest zwykły program komputerowy, którego aktualizację można czasem zignorować, ale koniecznie należy ją wykonać, aby dane zawarte w rozliczeniu były właściwe. Jeśli tego nie zrobimy, program może nie pozwolić na wysłanie naszego PIT-28, PIT-36 do właściwego urzędu, a jeśli wysyłka się powiedzie, pojawi się komunikat o błędnym rozliczeniu. Jest to bardzo istotna kwestia, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę. Poza tym, praca z programem jest łatwa i intuicyjna, należy jednak dokładnie czytać wszelkie wskazówki, a także korzystać z kreatora rozliczeń, to bardzo ułatwia wpisywanie poszczególnych danych.