Którą deklaracje wypełnić?
Darowizny: na cele kultu religijnego, krwiodawstwo, na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów i związków wyznaniowych, na pożytek publiczny – w zeznaniu rocznym 2023.

PIT-37 czy PIT-36, która deklaracja jest dla Ciebie?

Prowadzenie działalności gospodarczej, to dość szerokie zagadnienie, może to być działalność jednoosobowa, ale także różnego rodzaju spółki. PIT 36 dotyczy osób opodatkowanych na zasadach ogólnych z dochodów uzyskiwanych ze swojej działalności. W celu poprawnego rozliczenia się, pomocne będzie skorzystanie z bardzo dobrego programu PIT 2023: Pit Format pit-biuro-rachunkowe, który ma za zadanie ułatwić cały proces wypełniania zeznania podatkowego za ubiegły rok przez zawodowych ksiegowych w biurach rachunkowych.

PIT 37 jest dla pracowników

Dobrze znana nam deklaracja PIT 37 za 2023 rok to opcja dla pracowników, czyli osób, za które ich pracodawca opłaca składki, nazywane też zaliczkami na podatek dochodowy. Są one rozliczane w skali miesiąca i opłacane, zgodnie z przepisami prawa podatkowego zaliczkowo. Każdy, kto wypełnia swój PIT roczny 2023, wpisuje ich sumę, w odpowiednia rubrykę, a mając od swojego pracodawcy, albo zleceniodawcy stosowny dokument podsumowujący rozliczenia, wystarczy przepisać odpowiednie kwoty, wpisując je w określone miejsce, co dobrze podpowiada sam program, w czasie korzystania z jego kreatora.

Kreator rozliczenia

okazuje się bardzo wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy każdego roku muszą sami stworzyć swoje rozliczenie roczne z PIT-37 ale także dla tych, którzy rozliczają dochody z osobiście prowadzonej działalności na zasadach ogólnych. To ważne, bo mogą oni wybrać różne formy podatkowe, ale tę akurat rozliczyć można przez darmowy program pit za pomocą kreatora, który pozwoli wygenerować PIT-36 przeznaczony dla przedsiębiorców.

Wszystkie formularze podatkowe w roku 2024 służące do rozliczenia osobistego podatku dochodowego – PIT (Personal Incoming Tax) znajdziesz w dobrym programie pit.

Inne deklaracje PIT

Pozostałe druki, to także takie jak PIT-28, PIT-36 skierowane właśnie do osób, które same zarabiają na swoje utrzymanie, to znaczy będąc jednocześnie płatnikami własnych składek. PIT 28 to jednak druk, który należało złożyć do końca stycznia nowego roku, za stary rok kalendarzowy, przez opodatkowanych w formie ryczałtu przedsiębiorców. Dobry program PIT 2023, pozwala na wypełnienie wszystkich deklaracji i formularzy obowiązujących podatników dla zeznania rocznego PIT 2024. Pamiętajmy, że roczne zeznanie podatkowe możesz złożyć też jako e-deklarację (online).

Przy określaniu kosztów uzyskania przychodu do celu wypełnienia deklaracji PIT 37 postępujemy odmiennie niż wówczas, gdy jest to formularz PIT 36

Znaczące ułatwienie dla podatników

Praca z kreatorem rozliczenia jest łatwa i przyjemna. Prowadzi podatnika krok po kroku przez kolejne etapy rozliczenia. Znaczącą pomocą w wypełnieniu zeznania podatkowego są podpowiedzi systemu w darmowym programie PIT 2024, który ma wbudowaną bazę porad i wyjaśnień. Należy dobrze czytać instrukcje i wytyczne, a także kilka razy przejrzeć swoje, wygenerowane już i uzupełnione druki, zanim zostaną przekazane do Urzędu Skarbowego.