Którą deklaracje wypełnić?
images

PIT-37 czy PIT-36, która deklaracja jest dla Ciebie?

Prowadzenie działalności gospodarczej, to dość szerokie zagadnienie, może to być działalność jednoosobowa, ale także różnego rodzaju spółki. PIT 36 dotyczy osób opodatkowanych na zasadach ogólnych z dochodów uzyskiwanych ze swojej działalności. W celu poprawnego rozliczenia się, bardzo pomocne będzie skorzystanie z darmowego programu PIT 2017: http://www.pit-format.pl/rozlicz-darmowy-pit, który ma za zadanie ułatwić cały proces wypełniania zeznania podatkowego za ubiegły rok.

PIT 37 jest dla pracowników

Dobrze znana nam deklaracja PIT 37 za 2017 rok to opcja dla pracowników, czyli osób, za które ich pracodawca opłaca składki, nazywane też zaliczkami na podatek dochodowy. Są one rozliczane w skali miesiąca i opłacane, zgodnie z przepisami prawa podatkowego zaliczkowo. Każdy, kto wypełnia swój PIT roczny 2017, wpisuje ich sumę, w odpowiednia rubrykę, a mając od swojego pracodawcy, albo zleceniodawcy stosowny dokument podsumowujący rozliczenia, wystarczy przepisać odpowiednie kwoty, wpisując je w określone miejsce, co dobrze podpowiada sam program, w czasie korzystania z jego kreatora.

Kreator rozliczenia

okazuje się bardzo wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy każdego roku muszą sami stworzyć swoje rozliczenie roczne z PIT-37 ale także dla tych, którzy rozliczają dochody z osobiście prowadzonej działalności na zasadach ogólnych. To ważne, bo mogą oni wybrać różne formy podatkowe, ale tę akurat rozliczyć można przez darmowy program pit za pomocą kreatora, który pozwoli wygenerować PIT-36 przeznaczony dla przedsiębiorców.

images

Inne deklaracje PIT

Pozostałe druki, to także takie jak PIT-28, PIT-36 skierowane właśnie do osób, które same zarabiają na swoje utrzymanie, to znaczy będąc jednocześnie płatnikami własnych składek. PIT 28 to jednak druk, który należało złożyć do końca stycznia nowego roku, za stary rok kalendarzowy, przez opodatkowanych w formie ryczałtu przedsiębiorców. Dobry program PIT 2017, pozwala na wypełnienie wszystkich deklaracji i formularzy obowiązujących podatników dla zeznania rocznego PIT 2018.

images

Znaczące ułatwienie dla podatników

Praca z kreatorem rozliczenia jest łatwa i przyjemna. Prowadzi podatnika krok po kroku przez kolejne etapy rozliczenia. Znaczącą pomocą w wypełnieniu zeznania podatkowego są podpowiedzi systemu w darmowym programie PIT 2018, który ma wbudowaną bazę porad i wyjaśnień. Należy dobrze czytać instrukcje i wytyczne, a także kilka razy przejrzeć swoje, wygenerowane już i uzupełnione druki, zanim zostaną przekazane do Urzędu Skarbowego.